TV ÇEKİMİ PROGRAM

Merhaba;

TRT Avaz Tv için düşünülen program için Dernek Yönetim Kurulumuz yaptığı Toplantıda sizin için uygunsa; 

Dernekte Yaşlılarımızla Göç Sohbeti,

Dernekte Gençlerimizle Sohbet,

İstanbulda Yöresel tatlar için Çekim,

Gostivarlılar Derneği Alibeyköy Genel Merkezde çekimler, 

Gostivarlılar Derneği Kadıköy Şubesinde çekimler, 

Gostivar ve Çevre Köyleri Derneği Bayrampaşada çekimler,

Türkiye'de Düğün Çekimi ( Davetiyesi Ektedir ) 23 Mayıs 2015

Gostivarda Belgesel ve özel çekimleri,

Gostivarda Düğün Çekimleri 22-23-24 Temmuz 2015

 

Gostivar Hakkında

-Gostivar çevresinde iyi durumdaki karayolu ve demiryolu ağı  ile Kalkandelen, Üsküp, Ohri ve Debre şehirlerini birbirlerine bağlantı sağlayan Köylerinde Tarımla uğraşan, şehirde sanatkarları olan birçok Türk köyünden oluşan şehirdir.
 
-Ege Denizi'ne dökülen Vardar Nehri'nin doğduğu 683 metre yükseklğindeki Şar Planina Dağları Gostivar sınırları içerisindedir. 

-Romalı tarihçi Livy, şehir hakkında ilk bilgileri derlemiştir.

-Bulgar etnolojist Vasil Kanchov, 19. yüzyılda şehirde 3,735 kişi yaşadığını belirtir ve 3,100 Türk, 310 Bulgar, 100 Arnavut, 25 Ulah ve 200 Rumendir.

-Gostivar Makedonyadan en çok göçün verdiği 1895 - 1936 - 1954 - 1955 - 1956 - 1960 - 1972 - 1980 göçleri ile Türk Nüfusun azaldığı şehirdir.

-Gostivardan Türkiyeye göç eden aileler İstanbul ( Eyüp, Alibeyköy, Fatih, Kadıköy, Hasanpaşa, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa, Şirinevler, Bahçelievler ) Edirne, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, İzmir ikamet etmişlerdir.

-Gostivardan gelen Türkler Türkiye'de Sanatkarlık yapmış ( Saatçi, At Arabası İmalatı, Fayton, Torna, Kuyumcu, Lokanta, Tatlı ve Pastanecilik, Tarım, Ayakabıcı, Terzi, Berber, Kaynakçı, Tornacı, İnşaat Ustası ) çalışmışlardır.

-Gostivardan gelen Türkler Kültür olarak Yemek, İçmek, Düğün, Eğlence ve yetişme konusunda çocuklarına öğretip  yetiştirmişlerdir.

-Gostivar Düğünleri

Sünnet ve Evlilik Düğünlerde Erkeklere Traş Eğlencesi, Kadınlara Kına gecesi olarak Düğünden günlerce önce Adet ve Göreneklere uygun şekilde Türkiye'de ve Gostivar'da yapılır.
 
-Şehrin simgesi saat kulesi 1566 yılında Osmanlılar tarafından yapılmıştır. 

-19. yüzyılda şehir ticaret merkezi iken bugün daha çok Avrupa'nın diğer şehirleri dahil başka şehirlerde çalışan işçilerin bıraktıkları döviz ile geçinen insanlardır.
 
Doğal güzelliklerin bulunduğu, kayak ve spor merkezi bulunan turistik Mavrovo Ulusal Parkı, Gostivar sınırları içerisindedir. 

-Gostivarın Şara ve Galicnik denilen peynirleri ve Şar denilen çoban köpekleri meşhurdur.

-Türkiye'deki Gostivarlılar Tatlı ve Yemek sektöründe bir öncüdür. Balkan Tulumbası, Trliçe, Sütlü Tatlılar vb