31 Mayıs 2020

Türkiye'deki Öğrencilere Sesleniş;

Türkiye'deki Öğrencilere Sesleniş;

Kuzey Makedonya Türk Demokratik Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve milletvekili Yusuf Hasan, yurtdışında eğitim gören Kuzey Makedonyalı öğrencilere yönelik bir paylaşımda bulundu.

Ülkenin yurtdışındaki vatandaşlarını Makedonya’ya getirmesine yönelik çalışmaların, oturma izni olmayan kişileri kapsadığını belirten Hasan, “Ancak sizlere aile şefkatinin eksikliğini hissettirmeyen Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumlarını hatırladıkça, emin ellerde olduğunuzu düşünmek bizleri bir nebze rahatlatmaktadır. Bu zor günleri hep beraber atlatacağımızın inancını taşımaktayım” dedi.

Hasan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti'nde Üniversite (lisans ve yüksek lisans) eğitimini sürdüren başta oğlum olmak üzere siz değerli öğrenci kardeşlerim.

Dünyanın her yerini kaplayan COVID19 grip salgını sebebiyle, bu zor günlerde ailelerinizden uzakta olmanız sizleri doğal olarak kaygılandırmaktadır. Ancak sizlere aile şefkatinin eksikliğini hissettirmeyen Türkiye Cumhuriyeti yetkili kurumlarını hatırladıkça, emin ellerde olduğunuzu düşünmek bizleri bir nebze rahatlatmaktadır. Bu zor günleri hep beraber atlatacağımızın inancını taşımaktayım.
Kuzey Makedonya hükümeti tarafından, yurtdışında bulunan vatandaşlarımızın evlerine dönmeleri için organizasyonlar yapıldığını duyuyor ve bu doğrultuda heyecanlandığınızı hissedebiliyorum.
Bu vatandaşlarımız, turizm amaçlı ülkemizin dışında kalmış ve haliyle bulundukları ülkelerde oturma izinleri ve kalacak yerleri olmayan kişiler olduklarını bilmenizde fayda vardır.
Diğer taraftan, sizler gibi yurtdışında yaşayan, öğrenci ve oturma izni olan kişilerin Makedonya'ya dönüşü için düzenlenen herhangi bir resmi organizasyonun yapılmadığını, ülkemiz tarafından böyle bir girişimde bulunulmadığını belirtmek isterim.
Böyle bir organizasyonun olması durumunda, ilk önce K.Makedonya Dış İşleri Bakanlığı tarafından ilan edilmesi; T.C Dış İşleri Bakanlığı, T.C Eğitim Bakanlığı, YTB, K.Makedonya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğumuz tarafından organize edilmesi ve siz öğrenci kardeşlerimizle irtibata geçilip bilgi verilmesi kaçınılmazdır.
Önümüzde ki dönem içerisinde herhangi bir sıkıntı yaşayan öğrenci kardeşlerimiz varsa ya kendileri ya da bölgesel öğrenci temsilcilikleri tarafından, İstanbul Başkonsolosluğumuz, YTB, YURT-KUR gibi kurumlara başvurmaları ve hatta bizleri de bilgilendirmeleri büyük önem arz etmektedir.

Sevgili veliler,

Bu günlerde, hepimizi tedirgin eden bu son yaşanan durum sebebiyle, evlatlarımızın bizden uzakta olmaları hepimizi endişeye sürüklemektedir. Ancak böyle salgın hastalıkların yaşandığı durumlarda, çocuklarımızın oldukları yerlerde kalmaları ve alınan önlemlere uyarak hayatlarını sürdürmeleri en iyi çözüm olduğunu, sizlere hem bir tıp doktoru hem de bir baba olarak hatırlatmak isterim. Bu doğrultuda, biz bu çocukların aileleri olarak evlatlarımıza destek vermek ve varsa sıkıntıları onları elimizden geldiği kadar çözmek boynumuzun borcudur.
Önümüzdeki dönemde iki ülke arasında, çocuklarımızın evlerine dönmeleri için bir organizasyon başlatılırsa, bunu yakinen takip ettiğimizi bildirir, konuyla ilgili her hangi bir gelişme olduğu takdirde, sizleri bilgilendirmekle yükümlü olduğumuzu belirtmek isterim.” dedi.
Kaynak YeniBalkanCOM

Üye Girişi
Popüler Albümler
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
380,46 6,8221 7,5846 105.520