27 Eylül 2021 Pazartesi

Köşe Yazısı, Gündem Özel; Ömer Başkan

Köşe Yazısı, Gündem Özel; Ömer Başkan

Az önce acı bir haber aldım.Lanet olan virüs,Covid 19 bize yakın bir ismin de hayatını sonlandırmış. Gostivarlılar Derneği Kadıköy Şubesi eski Başkanlarından Sn. ÖMER SAFTER vefat etmiş. Üzüldüm. Derinden etkilendim.

Dernek faaliyetlerinde bir dönem beraber çalıştık, onun Başkan olduğu yönetimde başkan yardımcılığı görevini üstlenmiştim ve şubenin 30 yıllık mazisine yakın kıyasla onun dönemi çok , ama çok başarılı faaliyetlere sahne oldu. Söz uçar yazı kalır ilkesinden yola çıkarak o dönem GOSTİVARLILAR VARDARBAŞI dergisini çıkardı. O derginin üç sayısını bugünkü gözle baktığımızda 2 yıllık Safter dönemi neler neler yapıldığını delil olarak görürüz. Tiyatro kurulmuş, ünlü sanatçıların programa katıldıkları Gostivarlılar özel gecesi tertiplenmiş, iller arası geziler, piknikler, spor turnuvaları,özel kütüphane, Goskafe, Digitürk TV maç izleme platformu, vs. Onun döneminde Dernek Kadıköy şubesi en güzel ve bize yakışır mekanda/binada faaliyet göstermiş. Rumeli camiasına has TV de tanıtım programları yapılmış.Gençlik kolları inanılmaz aktiviteler yapmış.. Kadın kolları boy göstermiş, yöremize özgü örf ve adetleri sergileme fırsatı sunulmuş.Gazilhanede Gostivarlılar tanıtım özel günü vs. Başkan şahıs olarak bütün maddi ve manevi imkanlarını Gostivarlılar için seferber etti. Sosyal yardımlaşma, eğitim bursları, iş fırsatları hep o dönemde gerçekleşti. O dönem Gostivarlılar Derneğinde faaliyete katılmak önemliydi, çünkü coşku vardı, iyi şeylerin yapılabileceğine dair inanç vardı, değişime gidilecek, böyle gelmiş böyle gidecek felsefesinden çıkılacak ve güzel yarınlara doğru yelken açılacaktı.

Safter'in belki de en önemli katkılarından biri vizyon göstermesi, içimizdeki demokrasi duygusunu pekiştirmesi ve statükonun yıkılması ile ilgilidir. Şayet birgün biri çıkıp da dernek faaliyetlerinin tarihçesini yazarsa mutlaka Gosivarlılar Derneği Merkez Alibeyköydeki gerçekleşen o güne kadar ve sonrası hiç görülmemiş çekişmeli seçimle ilgili birkaç sayfa ayıracak. O tarihi günde , Safter ve ekibi 80 karşı 110 civarında oyla yarışı kaybetti, ama İstanbul'da yaşayan Gostivarlıların zihninde şu olguyu yerleştirmeyi başardı : demokrasi var, dernek olsa bile tek kişinin veya gurubun tekelinde olmamalı ve olamaz. Bu vizyon maalesef zaman içinde kayboldu, Dernek yine eski yönetim usullerine döndü ve alışagelmiş akıntıya tekrar sürüklendi. Diğer önemli katkılarından biri onun Bayrampaşa merkezli Gostivar ve köyleri Derneğinin kuruluşunda doğrudan doğruya katkı sağlamasıdır. Netice itibarıyla her nekadar Gostivar doğumlu olmasa bile, damat sıfatıyla aramızdan biriydı.Gostivarlılar Derneği Kadıköy Şubesindeki O'nun parlak dönemi bir daha tekrarlanır mı bilemem, ama o dönemin coşkusu hala herkesin hafızasında.

RUHU ŞAD OLSUN. ALLAH RAHMET EYLESİN. MEKANI CENNET OLUR İNŞALLAH.

Av. Erol Tufan;

Son Yazıları
Üye Girişi
Popüler Albümler
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
499,21 8,8689 10,4740 1.397