27 Eylül 2021 Pazartesi

Uy Bu Şifrelere, Rahat Et.

Köşe Yazısı;

Uy Bu Şifrelere, Rahat Et.

Bugün sizlere, uyulduğu takdirde hayatımızı kolaylaştıracak olan bazı şifreler vereceğim.. Hani ne derler, uy bunlara, rahat et kabilinden ifadeler.. Umarım arşivinizde saklarsınız..

Konuşurken insanların gözlerinin içine bak.. Mümkün mertebe imkanlarının altında yaşa.. Bol bol gülümse, gülümsemenin hem maliyeti sıfırdır, hem de bedeline paha biçilmez!.. Arkadaşına borç verirken ihtiyatlı davran, zira sonunda ikisini de kaybedebilirsin.. Hayatın her zaman adil olmasını bekleme.. Sana yardımcı olanlara minnet duy.. Zamanı ve sözleri dikkatsizce kullanma, ikisi de geri alınamaz zira..

Zaman iyi bir hekim, adil bir hakimdir, bunu sakın aklından çıkarma.. Senden çok fazla ya da çok az parası olanlarla para muhabbetine girme.. Güzel giyin, unutma ki insanlar giyindikleriyle karşılanır.. İnsanlara verdiğin nasihatların tersi davranışlarda bulunma, zira anlattıkların tesirli olmaz.. Konuşanın sözünü kesme, aşırı derecede saçmalamıyorsa sonuna kadar dinle.. Seni ziyarete gelenleri ayakta karşıla.. Sürekli, ben dürüstüm, ben doğruyum, diyen veya o havaları takınanlara şüpheyle bak.. Misafirlikte yemeği ve hane sahbini övmeyi unutma.. Her zaman verici olma, ara sıra hayır demesini öğren.. İş bitmeden önce asla ödemenin tamamını yapma..

Hiçbir zaman bir cahil ile münakaşa etme.. Dün tecrübedir, öğren, yarın tahmindir,planla, bugün fırsattır, kullan.. Bilmeyen ve bilmediğini bilen çocuktur, eğit.. Bilen ve bildiğini bilmeyen uykudadır, uyandır. Bilmeyen ve bilmediğini bilmeyen aptaldır, uzaklaş.. Bilen ve bildiğini bilen liderdir, işte onu takip et..

Gözlerinizi hedefinizden ayırırsanız, engelleri görmeye başlarsınız.. Bir şeyler yapmak isteyen elbet bir yolunu bulur, hiçbir şey yapmak istemeyen de mazaret bulur..Tecrübe, bir insanın başına gelenlerle değil, o insanın başına gelenlerden sonra yaptıkları ile ilgilidir.. Başarılı insanlar problemleri kabullenir, çözüm bulurlar, başarısızlar çözümleri kabullenir, problem olurlar.. Birisine güvenmiyorsan, onunla çalışma, çalışıyorsan şayet güven..

Ya olduğun gibi görün, Ya göründüğün gibi ol.. Başkalarının bahtiyarlığına imrenme, o bahtiyar sandığın pek çok kimse de senin hayatına gıpta ediyordur..Toprakta biten güller solar gider, gönülde biten güller daimidir.. İçteki kiri su değil, ancak samimi gözyaşı temizler.. Mevlana Hazretlerinin dediği gibi; cömertlikte yardım etmede akar su gibi ol, şefkat ve merhamette güneş gibi ol, başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol.. Önce farenin şerrini defet, sonra buğday biriktirmeye çalış.. İnsan yüzlü pek çok şeytan var, öyle her elini uzatana el verirken dikkatli ol..

Tatlı suyun başı kalabalik olur.. Putların anası, nefsimizin putudur. Ecel emaneti almadan önce, verilmesi gereken her şeyi vermek gerekir.. Nefis üç köşeli dikendir, ne türlü koysan batar.. Kusursuz dost arayan, dostsuz kalır.. Bir kimseyi tanımak istiyorsan düşüp kalktığı arkadaşlarına bak.. Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir.. Hiç bir el, gönülden gizli bir iş yapamaz.. Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anlayabildiği kadardır..

Doğrudan nasihat, kişiyi yaralar.. Hayatta muvaffak olmak için üç şey lazımdır: Dikkat, intizam, çalışma.. Her şeye doğru demek ahmaklıktır, fakat her şeye yanlış demek de zorbalıktır.. Sopayla kilime vuran kilimi dövmez, ancak tozlarını silkeler..

Evet değerli okuyucularım; ben de bu okkalı sözlere mümkün mertebe riayet etmeye çalışıyorum.. ve inanın ki bu sözleri önce kendime söylüyorum.. Ama uymakta ne kadar başarılı oluyorum, işte onu bilemiyorum..

Hülasa-i kelam; sizlerde benimsemeye gayret edin.. Rahat edin..
Vesselam..

Sami Özey

Gazeteci Yazar

Son Yazıları
Anket
  • Bayramınız Kutlu Olsun
Üye Girişi
Popüler Albümler
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
499,21 8,8689 10,4740 1.397