27 Eylül 2021 Pazartesi
Şakir  İlyasoğulları

Balkanların Kalbindeki Sahne

 Balkanların Kalbindeki Sahne

Değerli Okurlarımız , bugünkü Yazımızda sizlere  Türkiye Dışında tam  64 yıldan bu yana faaliyet gösteren Avrupa'daki yegâne Milli Kurum Türk Tiyatrosu olan Makedonya'daki  Üsküp Tiyatrosundan bahsetmek istiyorum.  Üsküp'te ilk Tiyatro Binası 1906 yılında bugünkü Makedon Tiyatrosunun bulunduğu alanda Mahmut Şevket Paşa'nın girişimiyle kurulmuştur.  Bu tarihten önce Osmanlı Selanik'te ve 1895 Yılında ise Manastırda Tiyatro binaları inşa edilmiştir. Manastır'daki Localı ve Görkemli Tiyatro binası ne yazık ki 1980 yılında yıkılmış ve yerine bu günkü Manastır Tiyatro binası inşa edilmiştir. Osmanlının 1912 yılında bu toprakları terk etmesinden sonra bu tiyatrolar yaşatılamamış ve 1950 yılında YUGOSLAVYA Döneminde Merhum Kemal SEYFULLAH'ın girişimi ile Türk Azınlık Tiyatrosu kurulmuştur.  64 yıldır varlığını sürdüren bu Tiyatro 1975 yılından bu yana bu günkü Bit Pazarı semtinde Arnavut-Türk Makedon Tiyatrosu olarak faaliyetini sürdürmüş ve 2004 yılında ise Milli Türk Tiyatrosu adını almıştır.  2014 Yılı Ocak Ayı içerisinde ise yeni ve müstakil Milli Türk Tiyatrosunun Temelleri    atılmıştır. Aynı zamanda bir Kültür Merkezi işlevini de görecek olan bu Tiyatro inşaatının bir an evvel bitirilmesi arzumuzdur. Bu Tiyatro Binasının bahçesinde ise Üsküp'lü Büyük Şairimiz Yahya Kemal Beyatlı'nın doğup yaşadığı ev bulunuyordu. Ancak bu ev 26 Temmuz 1963 tarihindeki Deprem Felaketi sırasında yıkılmıştır. 

Yukarıda sözünü ettiğimiz BALKANLARIN KALBİNDEKİ SAHNE ise  Üsküp Milli Kurum Türk  Tiyatrosunun kuruluş tarihi olan 1950 yılından bu güne kadar olan BELGESEL'in Adıdır. Bu Belgeselin Yapımcısı TEK RUMELİ Televizyonu ve Rumeli Grubu Yönetim Kurulu Başkanı sayın Atilla BAYKAL'dır. Belgeselin Yönetmeni ise Ödüllü bir Yönetmen olan Sn. İsmet ARASAN dır. Bu  Belgeselin GALASI  13 Nisan 2014 Günü İstanbul Cemal Reşit REY Salonunda yapılmıştır. Bu görkemli Gala gecesine , Üsküp Türk Tiyatrosunun eski Müdürlerinden  Çınarımız olan  yazar Sn.  İhami EMİN, Emekli Sanatçı Sn. Müşerref LOZANA, Halen bu Tiyatro'da  Baş roller üstlenen  45 Yıllık Sanatçı Sn. Bedia BEGOVSKA, Sn. Firdaus NEBİ ve Makedonya'lı  Tiyatro yönetmeni Sn. Branko STAVREV de onur Konukları olarak katılmışlardır.
Bu Galaya ben de davetliydim ve Ankara'dan gelerek hem bu başarılı yapıtı hem de Yukarıda sözünü ettiğimiz Sanatçı dostlarımı görme fırsatını elde ettim.    Gecede Rumeli dernek ve Federasyonlarının bir çok Başkanı da hazır bulundu. 
Bu  Belgeselde  Tiyatro Sanatçıları ve Tiyatro eleştirmenlerince yapılmış olan Röportajlar , Üsküp'ün o güzelim Tarihi dokusunun görüntüleri ise beni Üsküp'te T.C Kültür Müşaviri olarak bulunduğum günlere  götürdü. Bir Müzisyen olarak ise Belgeselin Müziklerini de başarılı buldum. Bu itibarla hem yapımcı Sayın Atilla BAYKAL ve Yönetmen Sn. İsmet ARASAN'a tebrik ve teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Bu  Belgesel'in de  Tiyatro  ve sinema severler tarafından izlenmesini öneriyorum.
2000 Yılında Üsküp Tiyatrosu'nun 50 nci kuruluş Yıldönümü Organizasyonu o tarihte Üsküp'te Kültür Müşaviri olan şahsım ve o dönemin Tiyatro Müdürü Ressam Sayın Bedii İBRAHİM tarafından elbette ki T.C. Kültür Bakanlığı'nın katkılarıyla gerçekleşmişti. Bu etkinliğe  Merhum Güngör Dİlmen de davet edilmişti. Ayrıca Sn. Turan OFLAZOĞLU da konuklarımız arasındaydı. Bir hafta süren bu görkemli kutlama sırasında Hürrem Sultan sahnelenmiş ,Hürrem Sultan rolünü Sn. Bedia BEGOVSKA, KANUNİ'yi Sn. Mustafa YAŞAR ve Rüstem Paşayı ise bugünkü Tiyatro Müdürü olan Sn. Atilla KLİNÇE canlandırmıştı.  Sn . Atilla KLİNÇE'yi 1985 yılında Ankara Devlet Tiyatrosundaki Stajı sırasında tanımıştım. Bir Avuç Fedakâr Kahraman olarak nitelendirmek istediğim bu Tiyatronun bir çok usta oyuncusu ki bana göre hepsi de birer usta oyuncudur,ELVEDA RUMELİ Dizisinde rol almışlardı. Bu değerli Sanatçılarımızla ilgili ikinci yazımızı ise önümüzdeki günlerde okurlarımızla buluşturmayı ümid etmekteyim. 

Şakir İlyasoğulları  
Son Yazıları
Anket
  • Bayramınız Kutlu Olsun
Üye Girişi
Popüler Albümler
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
499,21 8,8689 10,4740 1.397