20 Ekim 2019
Şakir  İlyasoğulları

Çanakkale Savaşının Ardından

 Çanakkale Savaşının Ardından

Değerli Okurlarımız ; geçtiğimiz yıl ÇANAKKALE Savaşları ile ilgili olarak bir dizi yazıyı size sunmuş bulunmaktaydık. Dünya Tarihine Türk'ün Büyük bir zaferi olarak geçen bu Destan hakkında çok şeyler yazılmış,Filimler çekilmiş, söyleşiler yapılmış, türküler ve ağıtlar yakılmıştır.Bildiğiniz gibi mesleğim Opera  Solist Sanatçılığıdır. Çanakkale Zaferinin 72 nci Yıldönümü olan 18 MART 1987 yılında Çanakkale'de  ÇANAKKALE TÜRKÜSÜNÜ seslendirmiştim. Son olarak ise 03 Mayıs 2014 günü ANKARA'da Resim ve Heykel Müzesi Salonunda bu türküyü mikrofonsuz olarak seslendirmiştim. Bu türkümüzün bir bölümünü Ohri'de rahmetli dedemin söylediği sözlerle seslendirdim. Bu sözler şöyleydi : ATMA BRE DUŞMAN ATMA PİŞMAN OLURSUN. ÇANAKKALÂNIN TOPLARINA KURBAN OLURSUN OOF GENÇLİĞİM EYVAH. Uzun süren San'at  kariyerim boyunca en iyi seslendirdiğim eser İSTİKLÂK MARŞIMIZDAN SONRA ÇANAKKALE TÜRKÜSÜ'dür.
Bilindiği gibi Çanakkale Kara Savaşları sırasında Türk ve Düşman mevzileri birbirine çok yakın mesafededir. Haziran ayı içerisinde gece Türk mevzilerinden , bir Mehmetçiğin saz eşliğinde yanık sesiyle türkü ve bozlak söylediği duyulmaktadır. Bunu karşı mevzilerde bulunan ANZAK askerleri de bu türküleri dinlemektedirler. İki gün süreyle Türk Mevzilerinden bu Mehmetçiğin sesi duyulmayınca, ANZAK Mevzilerinden, Türk Mevzilerine bir taşa sarılmış bir  kâğıt pusula  atılır. İngilizce bilen bir Teğmenimiz pusulayı okur " BU GECE KONSER YOK MU" Notu vardır o pusulada. Teğmenimiz aynı şekilde o taşa bir kâğıt pusula koyarak karşı mevziye fırlatır. Pusulada şu sözler yer alır. "O ASKER İKİ GÜN ÖNCE ŞEHİT OLDU" Hey gidi asil  kahramanlarımız hepinize şükran borçluyuz, Nurlar içerisinde  yatınız.
Bu savaşta elbette Dünya yeni bir  komutanı tanıdı.  Bu kahraman 19 ncü Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal'dir. Sevaşta Albaylığa terfi eden Mustafa Kemal ANAFARTALAR   Cephesi Grup Komutanlığına getirilmiştir. 
İngiliz Deniz Kuvvetleri Birinci Lordu Sir WİNSTON CHURCHİLL'dir.Yani Donanma Komutanıdır. O tarihte İNGİLTERE Kraliyet Donanması ABD Donanmasından üstündür . Dünyanın  en güçlü Deniz Gücüdür. Çanakkale mağlubiyetinden sonra CHURCHİLL Görevinden istifa etmiştir.   Daha sonra İkinci Dünya Savaşı sırasında İngiltere  Başbakanı olacak olan CHURCHİLL bakınız ATATÜRK ve ÇANAKKALE Savaşı için nasıl bir söylemde bulunmuştur.
ŞU ANDA MAĞLUBİYETİ BÜTÜN DAMARLARIMDA HİSSETMEKTEYİM,ÇOK ÜZGÜNÜM. OLDUKÇA MUTLUYDUM, DAHA DÜNE KADAR "ÇANAKKALE BİZİMDİR DİYORDUM" ÇÜNKÜ BU SAVAŞI KAZANMAK İÇİN ; ASKERİ ,PARAYI ,CEPHANEYİ, HER 
ŞEYİ HESAPLAMIŞTIM.ÇOK ÜSTÜNDÜK. MUTLAKA YENECEKTİK.YALNIZ BİR ŞEYİ HESABA KATMAMIŞIZ.. MUSTAFA KEMAL'İ.. BAĞRIMDA İNGİLİZ KANI OLMASA TÜRKLERİ ALNINDAN ÖPMEK,ONLARI AYAKTA ALKIŞLAMAK İSTERDİM.
ÇANAKKALE Savaşını en iyi anlatan şiiri yazan Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY'un ÇANAKKALE DESTANI şiirinden bir bölümü aktarmak isterim. TEPEDEN YOL BULARAK GEÇMEK İÇİN MARMARAYA - KAÇ DONANMAYLA SARILMIŞ UFACIK BİR KARAYA- NE HAYASIZCA TEŞAHHÜD Kİ UFUKLAR KAPALI-NERDE GÖSTERDİĞİ VAHŞETLE BU BİR AVRUPALI. (Teşahhüd kelimesi burada Toplanma anlamında kullanılmıştır.) 
2015 Yılında Çanakkale Savaşlarının  yüzüncü yılı kutlanacaktır. Yeni  neslin tarihimizi çok iyi bilmesi gerekir. Bu destan Okullarda çok iyi anlatılmalı. Ayrıca Yüzüncü Yılda Çanakkale törenleri çok görkemli olmalıdır. Bu tarihimizi çok iyi bilmeliyiz. Asla bunu bir kin ya da nefret olarak görmemek lazımdır. 25 Nisan 1934  tarihinde Büyük Asker ve Devlet Adamı ATATÜRK  Çanakkale Savaşında Hayatını kaybeden ANZAK askerleri için aşağıdaki sözleri söyleyerek, kin değil, Avusrtalya ve Yeni Zellandalı askerlerin Ailelerine aşağıdaki barış ve dostluk mesajını iletmiştir.BU MEMLEKETİN TOPRAKLARI ÜSTÜNDE KANLARINI DÖKEN KAHRAMANLAR, BURADA DOST BİR VATANIN TOPRAĞINDASINIZ. HUZUR VE SUKÛN İÇERİİSNDE UYUYUNUZ. SİZLER MEHMETÇİKLERLE YAN YANA KOYUN KOYUNASINIZ. UZAK DİYARLARDAN EVLATLARINI GÖNDEREN ANALAR,GÖZYAŞLARINIZI DİNDİRİNİZ, EVLATLARINIZ BİZİM BAĞRIMIZDADIR. HUZUR İÇERİSİNDEDİRLER VE HUZUR İÇİNDE RAHAT UYUYACAKLARDIR. ONLAR BU TOPRAKLARDA CANLARINI VERDİKTEN SONRA BİZİM EVLATLARIMIZ OLMUŞLARDIR.
İşte ATATÜRK'ün Büyük  Devlet Adamı olduğunu ifade eden kanıtlardan biri de  budur. Tekraren BÜTÜN KAHRAMANLARIMIZ NURLAR İÇERİSİNDE YATSINLAR. 

Şakir İlyasoğulları 
Son Yazıları
Üye Girişi
Popüler Albümler
Hava Durumu
Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
Piyasalar
Altın Dolar Euro Bist
277,8439 5,7971 6,4953 98.415